Dertmatologia estetyczna
  Peelingi medyczne

 

 

 

 

Peelingi (z angielskiego peel - złuszczać), są zabiegami polegającymi na złuszczaniu powierzchownych komórek naskórka i / lub skóry właściwej.
Są to jedne z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinecie dermatologii estetycznej.
Peelingi odmładzają skórę i poprawiają jej wygląd, zmniejszają: zmarszczki, przebarwienia, plamy na skórze, niwelują blizny potrądzikowe, zaskórniki, łojotok, rozszerzone pory,
a nawet rozstępy.

Peeling migdałowy
Otrzymywany jest z ekstraktu z gorzkich migdałów. Walczy z trądzikiem
poprzez działanie bakteriobójcze, wnika do mieszków włosowych i gruczołów
łojowych, zmniejszając wydzielanie łoju, likwidując zaskórniki i przebarwienia pozapalne.
Ma również działanie naprawcze w skórze, poprzez stymulację syntezy kolagenu i elastyny, działa więc odmładzająco, usuwa drobne zmarszczki. Może być stosowany do skór wrażliwych przez cały rok. Złuszczanie skóry po zabiegu jest prawie niewidoczne.
Do dyspozycji mamy następujące rodzaje peelingów z kwasem migdałowym:
Mandel 50 - ta szczególna formuła charakteryzuje się poza obecnością kwasu migdałowego, gamą przeciwutleniaczy i substancji chelatujących, które wzmacniają i przyspieszają działanie odbudowujące i przeciwzmarszczkowe, leczą trądzik.
Mandel Plus - wskazaniami do tego peelingu oprócz skóry łojotokowej i trądzikowej są: photoaging, dyschromie skórne i melazma.
Mandel Combi - peeling chemiczny wykorzystujący działanie kwasu migdałowego i pirogronowego w jednej formule. Wskazaniami do niego są: nieregularności kolorytu skóry, dyschromie, melazma spowodowana nadmierną ekspozycją na słońce, trądzik i kontrola skóry łojotokowej, photoaging.
Zabiegi mogą być powtarzane co 2-3 tygodnie, zaleca się wykonanie 5-8 zabiegów.

Peeling TCA (kwas trójchlorooctowy)
Wykorzystywany jest do kontrolowanego złuszczania naskórka. Naskórek złuszczając się odsłania nową, świeżą warstwę. Po zabiegu skóra złuszcza się w widoczny sposób od 3 do 5 dni, czasem dłużej. Peeling TCA wskazany jest przy bliznach potrądzikowych, przebarwieniach, zmarszczkach, wiotkości skóry.
Program obejmuje kilka zabiegów co 2-4 tygodnie i jest indywidualnie dobierany dla każdego pacjenta.

Easy Peel
Jest to peeling łączący w sobie działanie kwasu trójchlorooctowego i kwasu
askorbinowego. Oba one polecane są do spłycania blizn, usuwania przebarwień, redukcji rozstępów. Mają działanie odmładzające
i przeciwzmarszczkowe. Zabieg jest dwuetapowy. Pierwszy etap to rozprowadzenie mieszanki kwasów na leczonym obszarze skóry, drugi to nałożenie maski postpeel, będącej aktywnym kremem wspomagającym działanie kwasów i powodującym odnowę naskórka. W trakcie zabiegu pojawia się pieczenie, szczypanie i zaczerwienienie skóry. Pieczenie ustępuje natychmiast po zastosowaniu ww. kremu. 2-3 dni po zabiegu dochodzi do złuszczania naskórka. Cykl leczenia obejmuje minimum cztery zabiegi co 2-3 tygodnie.
Easy peel może być stosowany na wszystkie okolice ciała.

Peeling salicylowy
Wskazaniami do tego peelingu są:
- trądzik zapalny i bliznowaciejący
- trądzik różowaty
- przebarwienia skórne
- zapalenie mieszków włosowych
- zmarszczki i wiotkość skóry
Efekty to: odnowa skóry, jej oczyszczenie z zaskórników, zwężenie porów, rozjaśnienie i wypłycenie drobnych zmarszczek. Polecany jest do wszystkich typów skóry, złuszczanie po zabiegu jest ledwo widoczne.

Retises ct
Peeling którego działanie opiera się na synergii: 15% kwasu mlekowego,
4% retinolu i 10% witaminy C.
Wskazaniami do zabiegu są:
- fotostarzenie skóry
- hyperpigmentacja i melazma
- rozstępy skórne
Aktywne składniki peelingu powodują: usuwanie martwych komórek naskórka, wspomaganie jego regeneracji, zwiększoną syntezę białek, wzrost nawilżenia skóry. Dla wzmocnienia efektu łączy się go często z peelingiem salicylowym. Najlepsze efekty uzyskujemy powtarzając zabieg kilkakrotnie co 2-3 tygodnie.

Peeling pirogronowy
Jest szczególnie polecany w leczeniu trądzika grudkowo-zaskórnikowego. Przenika do mieszka regulując poziom sebum, ma również działanie przeciwbakteryjne. Działa rozjaśniająco i zwiększa świetlistość skóry, nie przesuszając jej. Na poziomie skóry właściwej stymuluje powstawanie kolagenu, ma więc właściwości dermoplastyczne. Dzięki szybkiej penetracji
w skórę właściwą, pozwala na uzyskanie w krótkim czasie dobrych efektów estetycznych, zbliżonych do tych po agresywnych zabiegach złuszczających z udziałem TCA. Dodatkową zaletą peelingu pirogronowego jest brak efektów ubocznych i podrażnienia skóry. Zabieg trwa około 15 min. i jest bezbolesny. Złuszczanie jest krótkotrwałe i prawie niewidoczne.

Glycopeel
To peeling dermatologiczny zwalczający efekty procesu starzenia się skóry.
Aktywnymi składnikami peelingu są: 70 % kwas glikolowy (działanie złuszczające), kwas kojowy i ekstrakt z mącznicy lekarskiej (działanie depigmentujące), łagodzący podrażnienia ekstrakt z morwy białej oraz witaminy A, C, E, które odgrywają ważną rolę w ochronie, przebudowie i regeneracji skóry.
Wskazaniami do glycopeelu są:
- starzenie się skóry
- zaburzenia pigmentacji, ostudy
- zmarszczki, zaskórniki
- zmiany skórne wywołane czynnikami środowiskowymi.
Jest to peeling bardzo skuteczny, a jednocześnie poprzez właściwie dobrane składniki minimalnie drażniący. Może być wykonywany przez cały rok.
Glycopeel stanowi metodę komplementarną w profilaktyce anti-aging. Bardzo dobrze łączy się z mezoterapią igłową preparatem NCTF HA. Wskazane jest wykonanie serii 4-5 zabiegów co 2 tygodnie.

Yellowpeel
Jeden z najnowszych i najmniej inwazyjnych peelingów chemicznych.
Usuwa warstwę naskórka na różnych poziomach. Składa się z kwasu retinolowego, fitowego, kojowego, salicylowego oraz azelainowego,
witaminy C i bisabololu.
Wskazaniami do jego stosowania są:
- zmiany trądzikowe, zaburzenia łojotokowe
- blizny potrądzikowe
- starzenie się skóry i jej wiotkość
- przebarwienia na skórze, twarzy, szyi, dekoltu i rąk.
W pierwszej fazie zabiegu kwas glikolowy i salicylowy działają złuszczająco.
W drugiej fazie kwas retinowy i witamina C, stymulują skórę pobudzając produkcję kolagenu, elastyny i glikozamin. Dzięki działaniu trzech innych składników: kwasu fitowego, kojowego i azelainowego Yellowpeel usuwa istniejące przebarwienia i zapobiega powstawaniu nowych. Może on być powtarzany co 30 dni, aż do momentu uzyskania pożądanego efektu. Po peelingu konieczne jest intensywne nawilżanie skóry (np. wazeliną) i całkowita ochrona przed promieniowaniem UV.

Biomedic LHA-PEEL
Jest to peeling z lipohydroksykwasami firmy La Roche-Posay. Służy do profesjonalnej korekcji estetycznej, mającej za zadanie przywrócenie skórze blasku, zmniejszenie zmarszczek, poprawienie niedoskonałości oraz rozjaśnienie przebarwień. Bardzo dobrze działa również na skóry trądzikowe, łojotokowe. Występuje w dwóch stężeniach: 5% i 10%.

Cosmelan i Dermamelan
Cosmelan w Europie i Polsce istnieje od kilku lat, Dermamelan jest absolutną nowością. Oba peelingi są efektem kilkuletnich badań w zakresie hyperpigmentacji prowadzonych przez dr. E. Kruliga, chirurga
plastycznego z Wenezueli.


Cosmelan
W jego skład wchodzą kwas: kojowy, fitowy, arbutyna, palmitynian retinolu i kwas askorbowy. Pełen efekt widoczny jest miesiąc po zabiegu. W zależności od stopnia nasilenia zmian najczęściej wystarcza jeden zabieg.
Wskazaniami do tego peelingu są:
- przebarwienia o różnej etiologii (piegi, przebarwienia posłoneczne)
- przebarwienia hormonalne
Ma on również silne działanie odmładzające poprzez stymulację kolagenu,
reguluje wydzielanie łoju, zwęża pory i dodaje skórze blasku. Jest odpowiedni do każdego fototypu skóry i może być wykonywany o każdej porze roku, z wyjątkiem okresu silnego nasłonecznienia.

Dermamelan
NOWOŚĆ na rynku medycyny estetycznej, wykonywać może go tylko lekarz.
Składniki aktywne:
- kwas azelainowy i kojowy hamują syntezę tyrozynazy, działają antybakteryjnie, regulują wydzielanie łoju
- alfa-arbutyna, Rumex canadensis, kompleks Tyrosinol - hamują syntezę tyrozynazy i melaniny
- wyciąg z aloesu działa kojąco, łagodzi podrażnienia, odmładza
- wyciąg z lukrecji działa ściągająco i przeciwbakteryjnie
- niacynamid posiada właściwości przeciwzapalne
- bisabolol działa odmładzająco
- kwas salicylowy działa antybakteryjnie
- witamina E - antyoksydant
- witamina A - odmładza, zwiększa odnowę komórkową
- witamina C - antyoksydant, stymuluje syntezę kolagenu, wzmacnia naczynia krwionośne

Dermamelan jest najskuteczniejszą terapią usuwającą przebarwienia - efekt rozjaśnienia plam widoczny jest po miesiącu. Ma silne działanie odmładzające na skórę. Reguluje wydzielanie łoju i zwęża pory.

 

 

Przeciwwskazaniami do peelingów chemicznych są:
- ciąża, laktacja
- opryszczka (podaje się leki zapobiegawczo przed planowanymi zabiegami)
- infekcje bakteryjne, otwarte rany
- alergie
- doustnie stosowane retinoidy
- skłonność do powstawania bliznowców

 

 

Certyfikaty______________________________________________